# MDT040A0X43-SRPHDZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MDT040A0X43-SRPHDZ
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mdt040a0x43-srphdz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mdt040a0x43-srphdz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 40A
- **Efficiency:** 91.5%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.30" L x 0.53" W x 0.43" H (33.0mm x 13.5mm x 10.9mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module, Digital
- **Voltage:** 4.5V