# MDT0096A2IS-SPI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MDT0096A2IS-SPI
- **Manufacturer:** Midas Displays
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mdt0096a2is-spi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mdt0096a2is-spi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ST7735S
- **Diagonal Screen Size:** 0.96" (24.38mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 80 x 160
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** SPI
- **Viewing Area:** 10.80mm W x 21.70mm H