# MDRR-DT-10-15-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MDRR-DT-10-15-F
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Magnetic, Reed Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mdrr-dt-10-15-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mdrr-dt-10-15-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/02/67/15026719-HE657-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 1 pF
- **Circuit:** SPDT
- **Current:** 1.5A (DC)
- **Length:** 2.034" (51.66mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operate Range:** 10 ~ 15AT
- **Operate Time:** 0.7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Power:** 5W
- **Release Time:** 1 ms
- **Size:** 0.100" Dia x 0.580" L (2.54mm x 14.73mm)
- **Termination Style:** Axial
- **Type:** Glass Body Reed
- **Voltage:** 175 V