# MDMK4040T3R3MMV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MDMK4040T3R3MMV
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mdmk4040t3r3mmv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mdmk4040t3r3mmv#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/44/587-4449-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.2A
- **Current Rating (Amps):** 2.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%