# MDF7-8P-2.54DS(96)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MDF7-8P-2.54DS(96)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mdf7-8p-2-54ds-96
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mdf7-8p-2-54ds-96#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Length:** 0.293" (7.45mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Insulation Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 8
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Shrouding:** Unshrouded
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250VAC