# MD9238E12B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MD9238E12B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/md9238e12b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/md9238e12b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/63/8507639-1570-1129-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 110.6 CFM (3.10m³/min)
- **Approval Agency:** CE, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 55.0dB(A)
- **RPM:** 4800 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.670 in H2O (166.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.397 lb (180.08 g)
- **Width:** 38.00mm