# MD7IC2755GNR1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MD7IC2755GNR1
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/md7ic2755gnr1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/md7ic2755gnr1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 275mA
- **Frequency:** 2.5GHz ~ 2.7GHz
- **Gain:** 25dB
- **RF Type:** WiMax
- **Supplier Device Package:** TO-270 WB-14 GULL
- **Test Frequency:** 2.6GHz
- **Voltage:** 26V ~ 32V