# MD6020L12B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MD6020L12B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/md6020l12b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/md6020l12b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/76/8507766-1570-1725-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 13.9 CFM (0.389m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 23.0dB(A)
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.070 in H2O (17.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.094 lb (42.64 g)
- **Width:** 20.20mm