# MD4028X24B-RSR-L24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MD4028X24B-RSR-L24
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/md4028x24b-rsr-l24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/md4028x24b-rsr-l24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/09/85/8509856-1570-1722-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 18.7 CFM (0.524m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 47.3dB(A)
- **RPM:** 11500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.709 in H2O (176.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.111 lb (50.35 g)
- **Width:** 28.00mm