# MD4028E12B2-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MD4028E12B2-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/md4028e12b2-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/md4028e12b2-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/78/8507787-1570-1705-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 15.2 CFM (0.426m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 44.0dB(A)
- **RPM:** 10300 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.670 in H2O (166.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.111 lb (50.35 g)
- **Width:** 28.00mm