# MD1238H12B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MD1238H12B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/md1238h12b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/md1238h12b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/66/8507661-1570-1121-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 174.0 CFM (4.87m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 57.8dB(A)
- **RPM:** 3800 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.670 in H2O (166.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.906 lb (410.95 g)
- **Width:** 38.00mm