# MCZ1210AD900T002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCZ1210AD900T002
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcz1210ad900t002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcz1210ad900t002#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/52/445-5227-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 200mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Impedance @ Frequency:** 90 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.049" L x 0.039" W (1.25mm x 1.00mm)
- **Voltage Rating:** 5V