# MCZ0605AH900SDT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCZ0605AH900SDT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcz0605ah900sdt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcz0605ah900sdt000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/93/445-9333-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 100mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 3Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.014" (0.35mm)
- **Impedance @ Frequency:** 90 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.026" L x 0.020" W (0.65mm x 0.50mm)
- **Voltage Rating:** 5V