# MCT06030C5110FP500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCT06030C5110FP500
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mct06030c5110fp500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mct06030c5110fp500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 511 Ω
- **Size:** 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%