# MCT024L6W240320PML-1618BIT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCT024L6W240320PML-1618BIT
- **Manufacturer:** Midas Displays
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mct024l6w240320pml-1618bit
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mct024l6w240320pml-1618bit#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ILI9341
- **Diagonal Screen Size:** 2.4" (60.96mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 240 x 320
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel
- **Viewing Area:** 36.72mm W x 48.96mm H