# MCS1806GS-5-30-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCS1806GS-5-30-Z
- **Manufacturer:** Monolithic Power Systems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcs1806gs-5-30-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcs1806gs-5-30-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±2.5%
- **Current:** ±30A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** 100kHz
- **Linearity:** ±0.5%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 5µs
- **Sensitivity:** 66mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Differential
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V