# MCR18EZPF51R1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR18EZPF51R1
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr18ezpf51r1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr18ezpf51r1#rfq
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 51.1 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%