# MCR18ERTJ102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR18ERTJ102
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr18ertj102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr18ertj102#rfq
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Size:** 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%