# MCR1101-50-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR1101-50-3
- **Manufacturer:** Aceinna Electric Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr1101-50-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr1101-50-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±3.6%
- **Current:** 50A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** 1.5MHz
- **Linearity:** ±1.5%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 300ns
- **Sensitivity:** 25mV/A
- **Voltage:** 3.15V ~ 3.45V