Part Number: MCR1101-20-5 Manufacturer: Aceinna Electric Inc. Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/mcr1101-20-5 RFQ URL: https://distyparts.com/product/mcr1101-20-5#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/80/62/73/8062731-2955-EVBMCR1101-05-5-ND.pdf Summary: MCR1101-20-5 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Aceinna Electric Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MCR1101-20-5 is a current sensors from Aceinna Electric Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±3% Current: 20A For Measuring: AC/DC Frequency: 1.5MHz Linearity: ±1.5% Mounting Type: Surface Mount Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 105°C Output: Ratiometric, Voltage Polarization: Bidirectional Response Time: 300ns Sensitivity: 100mV/A Voltage: 4.5V ~ 5.5V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/aceinna-electric-inc Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/mcr1101-20-5