# MCR10ERTJ622
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR10ERTJ622
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr10ertj622
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr10ertj622#rfq
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 6.2 kΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%