# MCR100JZHF40R2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR100JZHF40R2
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr100jzhf40r2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr100jzhf40r2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/1-/13/511-1374-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 40.2 Ω
- **Size:** 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%