# MCR03ERTF3921
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR03ERTF3921
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr03ertf3921
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr03ertf3921#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/1-/13/511-1374-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 3.92 kΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%