# MCR01MRTF7871
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR01MRTF7871
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr01mrtf7871
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr01mrtf7871#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RH/M1/2C/RHM12CEDKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/1-/13/511-1374-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Resistance:** 7.87 kΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%