# MCR006YZPJ305
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR006YZPJ305
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr006yzpj305
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr006yzpj305#rfq
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.010" (0.26mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance:** 3 MΩ
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%