# MCR006YRTF1623
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCR006YRTF1623
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcr006yrtf1623
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcr006yrtf1623#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RH/M9/1K/RHM91KCCDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.010" (0.26mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance:** 162 kΩ
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%