# MCP8022T-5015H/NHXVAO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCP8022T-5015H/NHXVAO
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Motor Drivers, Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcp8022t-5015h-nhxvao
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcp8022t-5015h-nhxvao#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 500mA
- **Function:** Controller - Speed
- **Interface:** Analog, PWM
- **Motor Type:** Multiphase
- **Mounting Type:** Surface Mount, Wettable Flank
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TA)
- **Output Configuration:** Half Bridge (3)
- **Supplier Device Package:** 40-VQFN (5x5)
- **Technology:** NMOS
- **Voltage:** 6.25V ~ 29V