# MCP3906AT-I/SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCP3906AT-I/SS
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Energy Metering
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcp3906at-i-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcp3906at-i-ss#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.7mA
- **Input Impedance:** 390kOhm
- **Measurement Error:** 0.1%
- **Meter Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 24-SSOP
- **Voltage:** 2.4V