# MCM01-001ED122J-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCM01-001ED122J-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcm01-001ed122j-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcm01-001ed122j-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 1200 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Frequency
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Size:** 0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V