# MCM01-001DD500K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCM01-001DD500K-F
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcm01-001dd500k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcm01-001dd500k-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 50 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Size:** 0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 500 V