# MCM-7060M-132-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCM-7060M-132-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcm-7060m-132-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcm-7060m-132-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 21mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.150" (3.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1.3 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
- **Voltage Rating:** 125V