# MCJCG168BB7473MTPA1J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCJCG168BB7473MTPA1J
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcjcg168bb7473mtpa1j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcjcg168bb7473mtpa1j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 35V