# MCH185CN471KK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCH185CN471KK
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mch185cn471kk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mch185cn471kk#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/51/1-/10/511-1086-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/1-/11/511-1101-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 470 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V