# MCH155FN102ZK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCH155FN102ZK
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mch155fn102zk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mch155fn102zk#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/51/1-/10/511-1000-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/1-/10/511-1000-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 50V