# MCF54455CVR200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCF54455CVR200
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcf54455cvr200-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcf54455cvr200-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
- **Core Processor:** Coldfire V4
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 132
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 200MHz
- **Supplier Device Package:** 360-TEPBGA (23x23)
- **Voltage:** 1.35V ~ 3.6V