# MCF5274LCVM166
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCF5274LCVM166
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcf5274lcvm166
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcf5274lcvm166#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
- **Core Processor:** Coldfire V2
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 69
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 64K x 8
- **Speed:** 166MHz
- **Supplier Device Package:** 196-MAPBGA (15x15)
- **Voltage:** 1.4V ~ 1.6V