# MCF5253CVM140
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCF5253CVM140
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcf5253cvm140
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcf5253cvm140#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG
- **Core Processor:** Coldfire V2
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 6x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 128K x 8
- **Speed:** 140MHz
- **Supplier Device Package:** 225-MAPBGA (13x13)
- **Voltage:** 1.08V ~ 1.32V