# MCF52210CEP66
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCF52210CEP66
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcf52210cep66-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcf52210cep66-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
- **Core Processor:** Coldfire V2
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 43
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 66MHz
- **Supplier Device Package:** 64-QFN-EP (9x9)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V