# MCB60I1200TZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCB60I1200TZ
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcb60i1200tz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcb60i1200tz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 90A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 20V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 160 nC @ 20 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2790 pF @ 1000 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C (TJ)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 34mOhm @ 50A, 20V
- **Supplier Device Package:** TO-268AA (D3Pak-HV)
- **Technology:** SiCFET (Silicon Carbide)
- **Vgs (Max):** +20V, -5V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 15mA