# MCASU105SCG561JFNA1J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCASU105SCG561JFNA1J
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcasu105scg561jfna1j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcasu105scg561jfna1j#rfq
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 560 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V