# MCASL21GAB5106MTNA01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MCASL21GAB5106MTNA01
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mcasl21gab5106mtna01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mcasl21gab5106mtna01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 10 µF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.053" (1.35mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 10V