# MC9S12C32VFAE16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC9S12C32VFAE16
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc9s12c32vfae16-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc9s12c32vfae16-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/17/48/9917485-MPC9443FA-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
- **Core Processor:** HCS12
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 31
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 48-LQFP (7x7)
- **Voltage:** 2.35V ~ 5.5V