# MC9S12C32CPBE25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC9S12C32CPBE25
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc9s12c32cpbe25-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc9s12c32cpbe25-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
- **Core Processor:** HCS12
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 35
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 25MHz
- **Supplier Device Package:** 52-QFP (10x10)
- **Voltage:** 2.35V ~ 5.5V