# MC9238H12B-FS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC9238H12B-FS
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc9238h12b-fs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc9238h12b-fs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 60.3 CFM (1.69m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 35.5dB(A)
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.320 in H2O (79.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.4 lb (181.44 g)
- **Width:** 38.00mm