# MC88916EG80
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC88916EG80
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Application Specific ClockTiming
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc88916eg80
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc88916eg80#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/11/568-11043-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Differential:** No/Yes
- **Frequency:** 80MHz
- **Input:** CMOS, TTL
- **Main Purpose:** CISC/RISC Microprocessor
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **PLL:** Yes
- **Ratio:** 1:6
- **Supplier Device Package:** 20-SOIC
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V