# MC8038L24B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC8038L24B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc8038l24b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc8038l24b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/82/8507822-1570-1700-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 45.5 CFM (1.27m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 39.0dB(A)
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.280 in H2O (69.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.397 lb (180.08 g)
- **Width:** 38.00mm