# MC8038E48B2-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC8038E48B2-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc8038e48b2-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc8038e48b2-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/16/13/8516135-1570-1697-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 81.5 CFM (2.28m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 52.1dB(A)
- **RPM:** 5800 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.840 in H2O (209.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.397 lb (180.08 g)
- **Width:** 38.00mm