# MC74AC240MEL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC74AC240MEL
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc74ac240mel
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc74ac240mel#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AK/81/81/AK8181ADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 24mA, 24mA
- **Logic Type:** Buffer, Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bits per Element:** 4
- **Number of Elements:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** SOEIAJ-20
- **Voltage:** 2V ~ 6V