# MC68HC16Z3BCPV25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC68HC16Z3BCPV25
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc68hc16z3bcpv25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc68hc16z3bcpv25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, SCI, SPI
- **Core Processor:** HC16
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 16
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 4KB (4K x 8)
- **Program Memory Type:** Mask ROM
- **RAM Size:** 4K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 144-LQFP (20x20)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V