# MC22FF301J-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC22FF301J-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc22ff301j-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc22ff301j-f#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/44/338-4455-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/8-/44/338-4455-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 300 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1 kV